Home > Fotbal > FC U Craiova ratează pe final victoria la Botoșani

FC U Craiova ratează pe final victoria la Botoșani

botosani-fc-u-craiova-liga-1

FC Botoșani și FC U Craiova au remizat în această seară, scor 1-1 (0-0), într-o partidă contând pentru etapa a 10-a din Liga 1.

Sidibe a deschis scorul pentru olteni în minutul 60 cu un șut la vinclu din interiorul careului după o acțiune personală. Dawa a restabilit egalitatea în minutul 90 cu o lovitură de cap după o centrare excelentă a lui Braun.

FC Botoşani: Pap – Braun, Racoviţan, Dawa, Ţigănaşu – Florescu (Tîrcoveanu ’46), Edjouma, Ongenda – Kage (Roman ’66), Sila, Jaja (Criciuma ’61). Antrenor: Marius Croitoru;

U Craiova 1948: Popa – Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert – Asamoah, Albu, Van Durmen – Sidibe (Bauza ’67), Cl. Bălan, Ondaan (Raicea ’59, Pop ‘74). Antrenor: Adrian Mutu;

Horaţiu Feşnic – Alexandru Cerei, Andrei Constantinescu – Marian Barbu;

FC Botoşani: Racoviţan ‘9;

U Craiova 1948: Bauza ‘70;

După acest egal, FC Botoșani acumulează 21 de puncte și se menține pe locul 2 în clasament. U Craiova este pe 12 cu 9 puncte.

Etapa viitoare, FC Botoșani va juca în deplasare cu Academica Clinceni, iar U Craiova va juca cu CS Universitatea Craiova pe teren propriu.