Home > Fotbal > FC Voluntari se impune la scor de neprezentare cu Academica Clinceni la primul meci de la reluarea Ligii 1

FC Voluntari s-a impus clar în această după-amiază, scor 3-0 (2-0), pe teren propriu contra celor de la Academica Clinceni în primul meci al Ligii 1 de după pandemia provocată de coronavirus.

Simonovski a deschis scorul în minutul 21, reluand cu capul de la colțul scurt o centrare foarte bună a lui Mâțan.  Gazdele și-au dublat avantajul în minutul 28, după ce centrarea lui Strună a lovit bară, l-a lovit în spate pe portarul oaspeților și a intrat în poartă.

Tudorie a închis tabela în minutul 76, dupa ce a preluat în careu și a reluat în plasa o centrare excelență de la Strună.

Voluntari: Cojocaru – Strună, Pașcanu, Achim, Vlad – Căpățînă, De Lucas, Gheorghe – Sanoh, Simonovski, Mățan;

Clinceni: Santos – Matei, Bejan, Patriche, Dobrescu – Cebotaru, Șut, Albu – Merloi, Vojtus, Buziuc;

Arbitru: Sebastian Coltescu;

Voluntari: Căpățână 23′, Sanoh 46′, Vlad 58′ ;

Clinceni: Șut 22′, Moussa 47′, Dobrescu 57′, Matei 60′, Ventura 82′;

Cartonașe roșii:

Voluntari: Vlad 84′ ;

Cu această victorie, FC Voluntari părăsește ultima poziție a clasamentului și urcă până pe locul 11 cu 15 puncte. De partea cealaltă, Clinceni ajunge pe ultimul loc cu 14 puncte.

Etapă viitoare, FC Voluntari va juca în deplasare cu Sepsi Sf. Gheorghe, iar Academică se va deplasa la Iași pentru partida cu Poli.