Home > Fotbal > Bayern învinge pe final pe Monchengladbach și este la doar un meci de un nou titlu în Bundesliga

Bayern Munchen a învins în această seară pe teren propriu cu scorul de 2-1 (1-1) pe Borussia Monchengladbach într-un meci contând pentru etapă a 31-a din Bundesliga.

Joshua Zirkzee a deschis scorul pentru gazde în minutul 26. Oaspeții au egalat în minutul 37 prin autogolul francezului Benjamin Pavard. Leon Goretzka a adus victoria lui Bayern în minutul 85.

Cu această victorie, Bayern acumulează 73 de puncte și se distanțează din nou la două puncte de locul 2, Borussia Dortmund. De partea cealaltă, Monchengladbach rămâne pe locul 4 cu 56 de puncte.

Etapa viitoare, Bayern va juca în deplasare cu Werder Bremen, iar în caz de victorie vor deveni matematic campioni. Monchengladbach urmează să primească vizită lui Wolfsburg.