Home > Fotbal > FCSB câstigă un derby spectaculos cu Dinamo

FCSB câstigă un derby spectaculos cu Dinamo

dinamo-fcsb-derby-de-romania

FCSB a câstigat derby-ul cu Dinamo de pe National Arena, scor 3-2 (2-2), într-o partidă din etapa a 6-a din Liga 1.

Tănase a deschis scorul pentru gazde în minutul 8 cu un șut la colțul lung din interiorul careului, după ce a primit ideal de la Man. Iulian Cristea a făcut 2-0 în minutul 17 cu o lovitură de cap plastă în urma unei lovituri de colț  executată de Ovidiu Popescu.

Borja Valle a redus din diferență în minutul 26 dintr-un penalty dictat în urma unei intervenții a lui Panțîru asupra lui Gonzalez. Dinamo a restabilit egalitatea în minutul 42, în urma autogolului lui Iulian Cristea care a deviat  în proprie poartă șutul lui Nemec găsit liber în careu de centatrarea lui Sorescu.

Florin Tănase a adus victoria celor de la FCSB în minutul 76 dintr-un penalty dictat în urma unei intervenții a lui Lopez asupra lui Man

FCSB: Vlad – Crețu, Miron, Cristea, Panțîru – Perianu (46′ Popescu), Popescu – Man (83′ Șut), Moruțan (77′ Vînă), Tănase – Buș (46′ Buziuc). Antrenor: Toni Petrea;

Dinamo: Mejias – Gonzalez, Puljic, Grigore, Lopez – Răuță, Gol  (79′ Fabbrini)- Camara, Valle, Mihaiu (22′ Sorescu) – Nemec. Antrenor: Cosmin Contra;

Radu Petrescu  – Marius Nicoară, Mihai Marica;

FCSB: 16′ Tănase, 25′ Panțîru, 61′ Popescu, 82′ Man;

Dinamo: 16′ Camara, 29′ Borja, 52′ Gol, 69′ Răuță;

Dinamo: 75′ Lopez, 90+2′ Răuță;

Cu această victorie, FCSB urcă pe locul 2 cu 12 puncte, în timp ce Dinamo este pe 12 cu 5 puncte.

Etapa viitoare, FCSB va juca în deplasare cu Academica Clinceni, iar Dinamo va primi vizita Craiovei.