Home > Fotbal > FCSB întoarce în final rezultatul cu Hermannstadt și se califică în semifinalele Cupei

FCSB a învins în deplasare pe FC Hermannstadt cu scorul de 2-1 în ultimul meci din sferturile Cupei României.

Debeljuh a deschis scorul în minutul 75, după ce a scăpat singur cu Vlad. FCSB a egalat în minutul 85 după ce Luchin a trimis în propria poartă o centrare a lui Crețu. În minutul 89, la capătul unei acțiuni superbe, Coman a înscris cu un lob după pasă cu călcâiul a lui Man.

Hermannstadt: Novo – Vodă, Dobrosavlevici, Luchin, Buşu – Rimane (Romario Pires ’71), Taira – Petrescu, Sîntean (Jo Santos ’46), Dimitriu – Yazalde (Debeljuh ’64). Antrenor: Vasile Miriuţă;

FCSB: Vlad – Creţu, A. Miron, Filip, Panţîru – Popescu, Moruţan (Vînă ’76), Olaru – Popa (Man ’46), Petre (Coman ‘46), Tănase. Antrenor: Bogdan Vintilă;

Arbitrii: George Găman – Mircea Orbuleţ, Alexandru Cerei – Florin Marcu;

Hermannstadt: 61’ Dobrosavlevici, 72’ Romario;

FCSB: 16’ Crețu, 23’ Popescu, 53’ Coman, 94’ Vlad;

FCSB este ultima echipă calificată în semifinalele Cupei. De asemenea este singura formație din play-off-ul Ligii 1 calificată în această fază a competiției. Ei îsi vor afla adversara dintre Dinamo, Sepsi și Poli Iași prin tragere la sorți