Home > Fotbal > FCSB învinge fără probleme pe FC Hermannstadt și urcă pe loc de play-off

FCSB învinge fără probleme pe FC Hermannstadt și urcă pe loc de play-off

FC Hermannstadt a întâlnit-o în această seară la Târgu Mures pe FCSB într-un meci contând pentru prima etapă a returului Ligii 1.

Înaintea etapei, sibienii ocupau poziția a 12-a cu 12 puncte, în timp ce FCSB era pe 7 cu 18 puncte.

Hermannstadt a început partida în următoarea componență: Pereira – Tătar, Viera, Stoica, Opruț – Dâlbea, Pires – Vodă, Caiado, Joalisson – Yazalde.

FCSB a început cu următorul prim 11: Bălgrădean – Crețu, Chorbadzhiyski, Cristea, Panțîru – Vînă, Popescu, Oaidă – Popa, Gnohere, Coman.

În minutul 20, Panțîru centrează la marginea careului, fundașii sibienii nu reușesc să respingă, mingea ajunge la Gnohere care șutează de la 12 metri, dar Pereira are un reflex salvator. În minutul 39, Crețu execută un corner de pe partea dreaptă, Chorbadzhiyski reia spre poartă, iar Coman din 3 metri împinge mingea dincolo de linia porții. În mintutul 44, Coman deviază superb cu câlcăiul până la Popa care înscrie din interiorul careului pentru 2-0.

În minutul 51, Panțîru intră în careu și întoarce pentru Coman care șutează imparabil din mijlocul careului. În minutul 55, Moruțan șutează de la 20 de metri, dar mingea se duce în bară. În minutul 72, Popa recuperează o minge la mijlocul terenului, îl lansează pe Coman care intră în careu și îi pasează lui Gnohere care îndeplinește o simpă formalitate cu toată poarta goală în față. În minutul 78, Yazalde îi fură o minge lui Cristea la marginea careului, scapă singur cu portarul, dar trimite în transversală.

FCSB învinge pe FC Hermannstadt cu 4-0 și urcă până pe locul 5 în clasament.

Etapa viitoare, FC Hermannstadt va întâlni în deplasare pe Gaz Metan Mediaș, în timp ce FCSB va primi vizita celor de la Sepsi.