Home > Fotbal > Craiova nu poate trece în deplasare de Academica Clinceni

Craiova nu poate trece în deplasare de Academica Clinceni

Academica Clinceni a întâlnit-o în această după-amiază pe teren propriu pe Universitatea Craiova într-un meci contând pentru etapa a 14-a din Liga 1.

Înaintea etapei, Academica ocupa locul 13 cu 10 puncte, în timp ce Universitatea era pe 3 cu 23 de puncte.

Academica început partida în următoarea formulă: Vâlceanu – Matei, Chatziterzoglou, Patriche, Pîrvulescu – Şut, Cebotaru – Merloi, Ion, Achim – Vojtus.

Victor Pițurcă a trimis pe teren următorul prim 11: Pigliacelli – Vlădoiu, Acka, Bălaşa, Bancu – Ivanov, Cicâldău, Cosic – Zakaric, Roman, Baiaram.

În minutul 9, Pigliacelli degajează excelent până la Bancu care pătrunde în careu, dar șutul său este parat de Vâlceanu. La fază următoare Cicâldău centrează din corner de pe partea stângă, Bălașa trimite puternic cu capul, dar mingea întâlnește transversala. În minutul 21, Cicâldău îi trimite cu capul lui Roman la 12 metri de poartă, însă șutul acestuia trece puțin pe lângă. În minutul 27, Cebotaru centrează foarte bine din corner, iar Vojtus reia cu capul din 5 metri peste poartă.

În mintutul 52, Cicâldău șutează de la 20 de metri de poartă, dar mingea se duce puțin peste transversală.În mintul 64, Vojtus primește o minge în careu, preia și șutează puternic, dar Pigliacelli este la post și respinge.

Academica și Craiova remizează 0-0, iar cele două echipe îsi păstrează locul de la începutul etapei.

Etapa viitoare, Academica va juca în deplasare cu CFR Cluj, în timp ce Universitatea va primi vizita lui Dinamo.