Home > Fotbal > Fcsb învinge pe Fc Hermannstadt după un meci spectaculos

Fcsb învinge pe Fc Hermannstadt după un meci spectaculos

Fcsb și Fc Hermannstadt s-au întâlnit în această seară la Pitești în prima etapă a Ligii 1.
Fcsb a început meciul în următoarea formulă: Vlad – Belu, Cristea, Planic, Bălașa – Filip (46’ Nedelcu), Vână, Roman (52’ Man) – Tănase, Hora, Coman( 86’ Oaidă).
Sibienii au trimis pe teren următorul prim 11: Figueiredo – Mățel, Dandea, Luchin, Popovici – Dumitriu (55’ Petrescu), Cordea, Dâlbea, Caiado – Tsoumou (84’ Debeljuh), Sîntean (51’ Yazalde).
Sibiul începe mai bine partida iar în minutul 10 Popovici îl pune la încercare pe Vlad cu un șut de la marginea careului. Fcsb preia apoi controlul jocului, iar în minutul 23 reușesc să deschidă scorul. Tănase îi trimite o pasă lungă de 50 de metri lui Roman pe partea dreaptă, acesta pătrunde în careu care îi pasează ideal lui Coman, care deschide scorul.În minutul 27, Hora îl deschide pe Roman pe partea dreaptă a careului, acesta pătrunde, iar șutul său trece milimetric pe lângă poartă. În minutul 30 Florinel îî pasează perfect la întâlnire lui Hora care îl învinge pe Figueiredo. La ultima fază a reprizei, Tsoumou primește mingea în careu, se întoarce cu fața la poartă și șutează fără speranțe pentru Vlad.
În minutul 53, Tănase îi pasează ideal lui Man în careu, iar acesta mărește din nou avantajul ros-albastrilor cu un șut din 11 metri. În minutul 55 Tănase șutează de la marginea careului, dar mingea trece foarte puțin pe lângă. În minutul 57, după un corner al sibienilor, Dandea pleasează perfect o lovitură de cap și reduce din nou diferența. În minutul 64, Cristea șutează puternic din întoarcere în transversală. În minutul 77, Vînă este aproape de gol la debut, dar lovitura sa de cap este scoasă formidabil de Figueiredo. În minutul 80, Coman îi centrează excelent lui Nedelcu care marchează superb cu capul. În minutul 92, Debeljuh este faultat în careu Planic și obține penalty. Dâlbea execută, Vlad respinge în față, însă Debeljuh pe fază trimite mingea în plasă. Din păcate pentru sibienii nu a mai fost timp să încerce egalarea.
Fcsb învinge pe FC Hermannstadt cu 4-3 și cel puțin până mâine este pe primul loc.
Etapa viitoare Fcsb se va depla la Sepsi, iar sibienii vor juca acasă împotriva celor de la Gaz Metan Mediaș.