Home > Fotbal > Craiova prima echipă care câstigă în noul sezon al Ligii 1

Craiova prima echipă care câstigă în noul sezon al Ligii 1

Csu Craiova și Academica Clincenci s-au întâlnut în această seară pe Ion Oblemenco în prima etapă a noului sezon al ligii 1.
Craiova a trimis pe teren următoarea formulă: Pigliacelli – Martic, Kelic, Acka, Bancu – Ivanov, Șerban( 29’ Mateiu), Qaka – Bărbuț, Roman (77’ Fortes), Baiaram (84’ Constantin).
Clicenci a început partida cu următorul prim 11: Calancea – Achim, Răuță, Patriche Nichita – Barbu, Șut – Nsiah, Olariu, Ilie – Buziuc.
Olteni au început partida în forță reușind să deschidă scorul în minutul 13. Bancu a centrat de pe partea stângă, iar Răuță a trimis în proprie poartă, luăndu-i aproape mingea din brațe lui Calancea. În minutul 29, Șut reia după un corner din 6 metri, iar mingea trece linia porții. În minutul 41, Calancea iese pe o centrare, însă scapă mingea din brațe și Martic profită de cadoul primit și înscrie.
În minutul 70, Bairam ia o acțiune pe cont propriu, pătrunde în careu și șutează în bară. În minutul 87, mingea ajunge la Pațurcă care șutează în bară din 20 de metri. În minutul 91 Nsiah reia și el cu capul în bara porții lui Pigliacelli. În minutul 93, Nsiah primește o centrare perfectă și finalizează pentru 2-2. La ultima fază, Constantin aduce victoria gazdelor, cu un șut senzațional de la 20 de metri în vinclul porții lui Calancea.
Craiova învinge Clinceni cu scorul de 3-2 și este prima echipă care obține o victorie în acest nou sezon din Liga 1.
Etapa viitoare Craiova se va deplasa la București pentru meciul cu Dinamo, în timp ce Cliceniul va primi vizita campionei Cfr.
reghecampf-inainte-craiova-cfr
Reghecampf a anunțat obiectivul Universității în acest final de sezon
6 concluzii după FCSB – Universitatea Craiova 0-2 »  Bucurie mare la Craiova, dar mai ales la Cluj