Home > Fotbal > FCSB ratează la ultima fază victoria cu CFR

FCSB ratează la ultima fază victoria cu CFR

FCSB și CFR Cluj s-au întâlnit în această seară pe National Arena in derby-ul etapei a 10-a a ligii 1.
Înaintea etapei, FCSB ocupa locul 10 cu 10 puncte, în timp ce clujenii erau pe primul loc cu 20 de puncte.
FCSB a început partida în următoarea formulă: Bălgrădean – Creţu, Planic, Cristea, Panțîru – Popescu, Pintilii, Oaidă – Popa, Tsoumou, Coman.
CFR a trimis pe teren următorul prim 11: Arlauskis – Peteleu, Boli, Vinicius, Camora – Culio, Hoban, Itu – Deac, Omrani, Costache.
În minutul 27, Costache îi trimite cu capul lui Omrani care scapă singur cu Bălgrădean, dar șutul acestuia se duce puțin pe lângă poartă. În minutul 44, Hoban preia la marginea careului și șutează puternic, dar mingea este respinsă de Planic de pe linia porții. În prelungirile primei reprize Deac șutează bine dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, dar Bălgrădean este la post și boxează.
În minutul 67, Deac primește o minge în careu, evită doi adversari și șutează la colțul scurt, dar Bălgrădean este la post. În minutul 93, Coman preia în careu, se întoarce și șutează puțin peste din 16 metri. În minutul 94, Gnohere prelungește cu capul, iar Cristea trimite cu capul în transversală.
FCSB și CFR remizează 0-0, iar ros-albastrii urcă pe locul 9, în timp ce clujenii păstrează prima poziție.
Etapa viitoare, FCSB va juca în deplasare cu Academica Clinceni, iar CFR va primi vizita celor de la Gaz Metan Mediaș.