Home > Fotbal > Victorie importantă pentru Rapid în lupta pentru promovare contra Gloriei Buzău

Victorie importantă pentru Rapid în lupta pentru promovare contra Gloriei Buzău

Rapid a întâlnit-o în această după-amiază pe Gloria  Buzău într-un meci contând pentru etapa a 8-a a ligii secunde.
Înaintea etapei, Rapid ocupa poziția a 5-a cu 13 puncte, în timp ce buzoienii erau pe locul 2 cu 16 puncte.
Daniel Pancu a trimis pe teren următorul prim 11:  Tătaru – Voicu, Bonnin, Mallo, Oanea – Jorza, Lazăr – Djuric, Sefer, Hlistei – Roskopf.
Gloria Buzău a început în următoarea formulă: Stoian – Gît, Candrea, Ioniță, Nedelea – Luptak, Balgiu – Tucaliuc, Munteanu, Alexandru – Huiban.
În minutul 10, după un corner executat de pe partea stângă, Valentin Alexandru prelungește cu capul pe spate, iar Huiban înscrie din patru metri. În minutul 18, Sefer câstigă un duel cu Nedelea, intră în careu și îi centreează lui Hlistei care marchează din 5 metri.
In minutul 52, Stoian degajează în adâncime, Tucaliuc îi deviază excelent lui Munteanu care înscrie singur cu Tătaru. În minutul 58, Drăghiceanu execută impecabil o lovitură liberă din marginea careului și readuce egalitatea pe tabelă. În minutul 78, Labeau pătrunde în careu pe partea stângă și îi centrează perfect lui Sefer care aduce Rapidul la conducere.
Rapid învinge pe Gloria Buzău cu 3-2, acumulează 16 puncte și se află la egalitate cu ocupantele locurilor 2, 3 și 4.
Etapa viitoare, Rapid va juca în deplasare la Metaloglobus, în timp buzoienii vor primii vizita Concordiei Chiajna.