Home > Fotbal > Chindia învinge pe FC Botoșani la scor de neprezentare

Chindia învinge pe FC Botoșani la scor de neprezentare

FC Botoșani a primit în aceaastă seară vizita Chindiei Târgoviște într-un meci contând pentru etapa a 10-a a Ligii 1.
Înaintea etapei moldovenii erau pe locul 6 cu 12 puncte, în timp ce Chindia ocupa locul 13.
FC Botoșani a început partida în următoarea formulă: Pap – Haruţ, Chindriş, Kolesovs, Ţigănaşu – Pierce – Roman, Askikovski, Ongenda – Ofosu – Moussa.
Chindia a trimis pe teren următorul prim 11: Aioani – Martac, Benga, Pişian, Neciu – Mihai, Burlacu, Yameogo, Raţă – Dumiter, Florea.
În minutul 6, Askikovski centrează, iar șutul lui Roman este deviat cu câlcuiul de Ofosu, însă Aioani intervine și respinge. În minutul 23, Dumiter șutează frumos de la 25 de metri, dar Pap este la post și respinge. În minutul 33, Liviu Mihai centrează din lovitură liberă, Pap nu poate reține balonul, iar Dumiter trimite în poartă. În prelungirile primei reprize, Kolesovs face henț în careu și se acordă penalty. Liviu Mihai șutează imparabil și se face 2-0.
În minutul 56, Roman execută o lovitură liberă lateral dreapta direct pe poartă, dar mingea se duce puțin pe lângă. În minutul 78, Dumiter scapă singur spre poartă și îi pasează lui Voduț în fața porții care îndeplinește o simplă formalitate.
Chindia învinge cu 3-0 pe FC Botoșani și urcă pe locul 12, în timp ce moldovenii cad pe 8.
Etapa viitoare, FC Botoșani va juca în deplasare cu FC Hermannstadt, în timp ce Chindia va primi vizita Astrei Giurgiu.