Home > Liga 1 > Rapid trece fără probleme de Dinamo

Rapid trece fără probleme de Dinamo

rapid-dinamo-liga-1

Rapid a învins-o în această seară la Mioveni pe Dinamo cu scorul de 3-1 (3-1) în derby-ul primei etape a play-out-ului Ligii 1.

Ioniță a deschis scorul pentru giuleșteni în minutul 3 după ce a interceptat o pasă înapoi trimisă de Torje, a driblat un fundaș advers și a înscris pe lângă Figueiredo. Kait a făcut 2-0 în minutul 8 punând corpul din fața liniei porției la o minge prelungită de Bălan după o lovitură de colț.

Morar a redus din handicap în minutul 11 înscriind simplu din interiorul careului după ce Torje a executat rapid o lovitură liberă și a surprins apărarea gazdelor. Bălan a dus scorul la 3-1 în minutul 30 executând o lovitură liberă de la 25 de metri cu efect care l-a surprins nepregătit pe portarul oaspeților.

Cu această victorie Rapid acumulează 23 de puncte și urcă pe locul 2 în play – out. Dinamo este pe 6 cu 9 puncte.

Etapa viitoare, Rapid va juca în deplasare cu Academica Clinceni, iar Dinamo va primi vizita celor de la Sepsi.

Rapid: Moldovan – Belu-Iordache, Săpunaru, Grigore, Morais – Kait, Albu – Al. Ioniţă II (Sefer ’72), Moise, Ilie (Marzouk ’89) – Bălan (Carnat ’72). Antrenor: Adrian Mutu;

Dinamo: Figueiredo – De Moura, Ehmann, Aloe, Radu – Carp (Irobiso ’46) – Torje, Rodriguez, Pierret, Grădinaru – Morar (Mihaiu ’82). Antrenor: Dusan Uhrin Jr.;