Home > Fotbal > Fotbal | Ce a făcut Dinamo în primul amical din Turcia

Fotbal | Ce a făcut Dinamo în primul amical din Turcia

amical-Dinamo-hajduk

Dinamo a disputat în această dupa amiază primul amical programat în timpul cantonamentului din Antalya împotriva formației croate Hajduk Split.

Mircea Rednic a ales să trimită în teren pentru această partidă urmatorul prim 11: Eșanu – Sorescu, Ciobotariu, Filip, Grigore, Mustoe –Zenke, Atmane, Crețu, Longher – Montini. Pe parcursul partidei au mai evoluat: Ștefan Fara, Ehmann,  Aliji, Sorescu, Krans, Gomelt, Raducanu și Popa.

Meciul a început extrem de prost pentru Dinamo, în minutul 4, la prima fază de poartă, croații reusind să deschidă scorul prin fundașul dreapta Fran Tudor care după o acțiune foarte bine construită a lui Hajduk, a șutat în diagonală la colțul scurt înscriind cu largul concurs a lui Eșanu.

Dinamo nu a contat deloc în atac în prima jumătate a reprizei, având probleme serioase la construcție și ajungând destul de rar în terenul adversarilor. În minutul 31 vine și prima ocazie de gol pentru Dinamo. La prima fază mai închegată de atac, Montini reia cu capul din câțiva metri o centrare foarte bună a lui Zenke, însă portarul croaților se află la post și respinge în corner. Până la pauză, croații mai au o ocazie la o lovitură liberă de la marginea careului dinamovist pe care Eșanu o respinge, astfel reparând greșeala de la gol. La cabine, croații intră cu avantajul de 1-0.

După pauză, Dinamo a început să aibă o posesie mai ridicată, sa construiască și să facă un presing mai avansat în jumătatea adversă. Din pacăte acest lucru nu s-a concretizat în ocazii notabile de poartă. După minutul 75, dinamoviștii au căzut fizic și nu au mai contat în atac. Croații profită aproape imediat de acest lucru, iar în minutul 79 Gyursco șutează imparabil de la 12 metri de poartă după o serie de greșeli în apărarea dinamovistă.

Se termină 2 la 0 pentru Hajduk, iar Mircea Rednic mai are foarte mult de lucru până va izbuti să aducă echipa pe un făgaș normal.

Următorul amical din Antalya pentru Dinamo va avea loc 16 Ianuarie împotriva elvețienilor de la FC Sion.