Home > Fotbal > Fotbal | Dinamo rămâne cu semne de întrebare și după cel de al doilea amical

Fotbal | Dinamo rămâne cu semne de întrebare și după cel de al doilea amical

Dinamo-amical

Dinamo a disputat în această după amiază cel de al doilea amical din stagiul de pregatire ce se desfășoară în Antalya, în fața elvețienilor de la Fc Sion.

Mircea Rednic a început meciul în următoarea formulă Muțiu-Sorescu, Filip, Grigore, Aliji- Krans, Ait-Atmane, Jaadi, Salomao- Popa, Montini. Din câte se pare aceasta va fi o formulă aproapiată de cea pe care dorește Rednic să o folosească în a doua parte a sezonului. Pe parcursul meciului au mai jucat: Fara, Zenke, Ciubotariu, Magureanu, Gomelt, Ehmann, Crețu, Mustoe, Longher.

În prima jumătate a meciului partida a fost una anostă, ocaziile de poartă lipsind cu desăvârșire. Au fost de ajuns doua desincronizări în defensiva dinamovistilor, care în continuare nu se regăseste ,ca elvețienii să puncteze de două ori în 5 minute (25 si 30), prin Ayoub Abdellaoui și Yasin Fortune. Până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic notabil, astfel ca elvețienii au terminat prima parte conducând cu 2-0.

După pauză, Sion continuă să domine partida, având și cateva ocazii de gol. În minutul 75, aceștia marcheaza și al treilea gol prin Adryan Tavares. Pe final, Dinamo iese la atac, însă fără să concretizeze pe tabela de marcaj.

Se termină 3-0 pentru Sion, iar Mircea Rednic mai are doar doua săptămâni la dispoziție pentru a revitaliza echipa care în continuare este departe de ceea ce vor suporterii să vadă.

Următorul amical pentru Dinamo, va avea loc Duminică, 20 Ianiarie, contra letonilor se la FK Liepaja.