Home > Fotbal > Fotbal | Debut reușit pentru Dinamo în play-out

Fotbal | Debut reușit pentru Dinamo în play-out

Dinamo-play-out

Dinamo a debutat în această seară în play-out pe teren propriu împotriva celor de la Dunărea Călărași.

Mircea Rednic a trimis pentru această partidă următorul prim 11: Mandanda- Sorescu, Klimavicius, Ciobotariu, Aliji- Filip, Ait-Atmane- Montini, Nistor, Jaadi-  Papazoglou. Pe parcursul întălnirii au mai intrat: N’Diaye, Zenke și Popa.

Meciul a început echilibrat, cele două echipe preferând să se închidă reciproc la centrul terenului. „Câinii” și-au arătat pentru prima oară colții în minutul 22, când Jaadi a reluat spectaculos puțin peste poartă centrarea lui Sorescu. Această ratare avea să anunțe golul lui Nistor din minutul 24 care a luat o acțiune pe cont propriu și a șutat perfect de la marginea careului. În minutul 32, dinamoviștii au o nouă mare ocazie prin Papazoglu care nu l-a putut învinge din câțiva metri pe Calancea din centrarea foarte bună a lui Montini. În finalul primei reprize Klimavicius are o ocazie imensă de gol, însă acesta trimite mult peste din numai cățiva metri o prelungire dintr-un corner a lui Papazoglu. La pauză, tabela indica 1-0.

Repriza secundă a fost una destul de anostă, fazele de poartă lipsind cu desăvârșire în primele 20 de minute după reluarea jocului. În minutul 73 vine o nouă ocazie mare pentru Dinamo, după o gafă a portarului Calancea care i-a pasat lui Papazoglu, însă tot Calancea s-a revansat respingând sutul acestuia. Din respingerea rezultată Filip a trimis pe lângă. La ultima fază a meciului, Matia Montini finalizează sigur o pasă ideală de la Zenke și modifică tabela la 2-0.

Dinamo învinge cu 2-0. și urcă temporar pe primul loc în clasamentul play-out-ului. Următoarea partidă pentru Dinamo va avea loc Duminică 17 Martie de la ora 17:30, în compania celor de la Gaz Metan la Mediaș.