Home > Fotbal > Fotbal | Fcsb, pas greșit pe teren propriu cu Viitorul lui Hagi

Fotbal | Fcsb, pas greșit pe teren propriu cu Viitorul lui Hagi

fcsb-viitorul

După ce rivalele la titlu, Cfr Cluj și CSU Craiova au reușit să își câstige meciurile din prima etapa a play-off-ului, Fcsb era obligată să câstige cu Viitorul pentru a putea râmăne aproape de contracandidate.

Mihai Teja a trimis pentru această partidă următorul prim 11:  Bălgrădean – Benzar, Cristea, Bălaşas, Morais – Filips, Nedelcu (Matei 46) – Moruţan (Rusescu 75), Tănase, Coman – Hora (Gnohere 67). De partea cealaltă Gică Hagi a început în următoarea formulă: Cojocaru – Mladens (Boboc 35), Ţîru, Ghiţă, De Nooijer – Houri, Băluţă, Vînă- Hagi, Drăguş (Rivaldinho 55), Calcan (Artean 62).

Fcsb a început în forță partida, iar în minutul 2 Florinel Coman l-a pus la încercare pe Cojocaru din lovitură libera. În minutul 15, baieții lui Hagi replică, Calcan primind o pasă excelentă de la Ianis Hagi în careu, și șutând fără speranță pentru Bălgrădean. În minutul 19 Viitorul are o nouă mare ocazie prin Draguș, care speculează o gafă a lui Nedelcu, însă nu îl poate învinge pe Bălgrădean. În minutul 40, Cojocaru iese greșit la o pasă în adâncime pentru Florinel Coman, iar acesta înscrie sigur din câțiva metri. La faza imediat următoare, același Florinel Coman lovește bara din lovitură liberă. La pauză se intră cu scorul de 1-1.

Imediat după reluare, Hora rămâne singur cu Cojocaru, însă acesta intervine excelent. În minutul 49, Florinel Coman are o nouă ocazie mare, șutul acestuia din 10 metri fiind respins de același Cojocaru. După două minute, Viitorul replică prin De Noojer care scapă singur cu Bălgrădean, însă nu îl poate învinge pe acesta. În minutul 64 Houri pătrunde în careu, după o pasă excelentă primită de la Ianis Hagi, și este faultat de Benzar. Penalty-ul dictat, este transformat sigur de Ianis Hagi. Din acest moment, Viitorul închide perfect jocul, iar tabela nu se mai modifică până la final.

Viitorul câstigă cu 2-1 și urcă pe 4 în clasament în timp ce Fcsb coboară pe 3. Sâmbătă, 16 Martie, Viitorul va primi vizita celor de la Cfr Cluj, în timp ce Fcsb se va deplasa o zi mai tărziu la Giurgiu, pentru partida cu Astra.