Home > Fotbal > Fotbal | Dinamo face un prim joc oficial bun în 2019 și luptă până la capăt pentru play-off

gol Dinamo

În primul joc oficial al anului, Dinamo a primit pe teren propriu replica celor de la Poli Iași în etapa a 22-a a ligii 1.

Mircea Rednic a ales să trimită pe teren pentru acest prim test al noului an următoarea formula:  Mc Dermott –Sorescu- Klimavicius- Grigore-Aliji-Atmane-FIlip- Jaadi-Zenke-Nistor-Montini . Pe parcursul partidei au mai intrat : Popa, Mustoe și N’diaye.

Meciul a început cu dinamoviștii făcând un presing agresiv în jumătatea adversă și încă din minutul 7 eforturile acestora au fost răsplătite. Zenke a centrat foarte bine de pe partea dreaptă, iar Montini a finalizat fără probleme din 3 metri. După numai un minut dinamoviștii au o dubla ratare, prin Zenke care nu l-a putut învinge pe portarul ieșean Rusu, iar apoi prin Montini care a reluat cu pământul la 2 metri de poartă. Apoi jocul a fost destul de liniștit până în minutul 34 când Dinamo are o nouă ocazie prin același Montini al carui șut este blocat de Rusu. În minutul 40 din nou Montini mai are o ocazie mare, șutul acestuia din marginea careului trecând milimetric pe lângă poartă. La pauză s-a intrat doar cu 1-0, deși jocul s-a desfășurat într-o singură direcție.

În cea de a doua repriză trupa lui Rednic a preferat să închidă jocul la centrul terenului fără a mai forța în atac. Însă odată cu intrarea lui Popa, Dinamo s-a reîntors la forsingul din startul meciului. Astfel în minutul 69, Montini se revansează pentru ratările din prima repriză și punctează sigur cu latul din câțiva metri după o acțiune a lui Nistor în flancul stâng. Deși pe final moldovenii au ieșit la atac în încercarea de a înscrie golul de onoare, tot Dinamo a fost cea care a punctat, de această dată prin Popa, în minutul 93, șutând de la marginea careului mic după o nouă pasă decisivă a lui Nistor.

Dinamo câștigă cu 3-0, dar râmăne pe locul 11, la 7 puncte de primul loc de play-off. Însă baieții lui Rednic se declară încă încrezători în șansele de a accede în play-off.

Următoarea partidă pentru Dinamo va avea loc sâmbătă, 9 Februarie, de la ora 20 la Sfântul Gheorghe contra celor de la Sepsi.