Home > Fotbal > Fotbal | Dinamo începe să spere la play-off

Fotbal | Dinamo începe să spere la play-off

dinamo-play-off

Dinamo s-a deplasat la Sfântu Gheorghe pentru a înfrunta una dintre rivalele la play-off, Sepsi. Pentru că Sepsi se afla la 8 puncte de echipa lui Rednic, aceasta nu avea decât varianta victoriei.

Pentru această partidă, Mircea Rednic a mizat pe următoarea formulă :McDermott- Sorescu, Grigore,  Klimavicius, Aliji-  Filip- Zenke , Nistor, Atmane, Jaadi- Montini. Pe parcursul partidei au mai intrat : Popa, Pesic și Zenke.

Prima repriză a fost una destul de tacticizată, cele două echipe preferând să se neutralizeze reciproc la centrul terenului. Singurele ocazii au fost la începutul partidei, întâi Sepsi în minutul 5 prin Tandia, care a avut o acțiune personala superbă, dar sutul său a trecut puțin peste poartă. Dinamo a replicat în minutul 9 prin Grigore care l-a pus la încercare pe portarul gazdelor printr-un sut din afara careului, însă acesta a fost la post. Până la finalul reprizei nu s-a mai întâmplat nimic notabil, asa că la cabine s-a intrat cu scor alb.

În cea de a doua repriză, dinamoviștii au început să preseze, iar în minutul 55 eforturile acestora au dat roade. Zenke a fost faultat în careu, iar Nistor a înscris sigur de la punctul cu var. După gol, Dinamo s-a retras, iar acesta lucru era să îi coste în două rânduri, când Covăsnenii au lovit de două ori transversala, în minutul 59 prin Sato și în minutul 80 prin Ștefan după o lovitură liberă superb executată.

Se termină 1-0 pentru Dinamo, iar aceștia urcă pe locul 10, la 5 puncte de primul loc de play-off, ocupat chiar de Sepsi.

La finalul partidei, jucătorii au sărbătorit alături de galerie victoria într-o atmosferă superbă pe care nu am mai văzut-o de foarte mult timp.

Următorul meci pentru Dinamo va avea loc Duminică 17 Februarie de la ora 20, pe stadionul din Ștefan Cel Mare contra celor de la FC Botoșani.