Home > Uncategorized > Fotbal | Duel fară șut pe poartă între Cfr și Fcsb

Fotbal | Duel fară șut pe poartă între Cfr și Fcsb

Cfr și Fcsb s-au întâlnit în această în derby-ul play-off-ului. Meciul putea să fie decisiv în lupta pentru titlu.

Înaintea etapei, Cfr era pe primul loc cu un avans de 3 puncte față de Fcsb.

Dan Petrescu a trimis pe teren următorul prim 11: Arlauskis – Manea, Vinicius, Boli, Camora – Bordeianu, Culio, Djokovic – Omrani, Bud, Deac. Au mai fost introduși : Costache, Mouthinho și Hoban.

Fcsb a început în următoarea formulă : Bălgrădean – Benzar, Planic, Cristea, Morais – Filip, Teixeira – Man, Tănase, Fl. Coman – Gnohere. Pe parcurs au mai intrat: Moruțan, Hora, Nedelcu.

Prima repriză a fost una echilibrată, remarcată prin duritățile dintre cele două echipe. Cfr și Fcsb au avut fiecare câte o mare ocazie. În minutul 13, un un-doi între Man și Coman a adus mingea  la marginea careului. Man a șutat puternic la semi-înălțime, însă mingea a trecut foarte aproape de poartă. În minutul 45,  Vinicius a reluat cu capul o centrare din corner, însă mingea a lovit stâlpul din stânga porții. La pauza s-a intrat cu scor alb.

În cea de a doua repriză au continuat duritățile între cele două echipe, fazele importante de poartă lipsind. Astfel prima mare ocazie a venit abia în minutul 85. Moutinho a recepționat mingea la 20 de metri de poartă și a șutat aproape de vinclu, dar mingea a întâlnit din nou bara. A fost ultima fază importantă a meciului.

Cfr și Fcsb termină nedecis, 0-0, iar clujenii rămân cu 3 puncte avans în clasament.

Etapa viitoare Cfr se va deplasa la Sf Gheorghe pentru meciul cu Sepsi. Fcsb va juca la Ovidiu, cu Viitorul.