Home > Fotbal > Fotbal | Liverpool face un pas important spre semifinalele Champions League

Fotbal | Liverpool face un pas important spre semifinalele Champions League

liverpool-porto

Liverpool și FC Porto s-au întâlnit în această seară pe Anfield Road în prima mansă a dublei din sferturile Uefa Champions League.

Liverpool se calificase în sferturi după ce i-a eliminat pe nemții de la Bayern Munchen (0-0, 1-3). De partea cealaltă, în optimi Porto eliminase Roma (1-2, 3-1 după prelungiri).

Jurgen Klopp a trimis pe teren următorul prim 11: Alisson – Alexander-Arnold, Van Dijk, Lovren, Milner – Fabinho, Keita, Henderson – Salah, Firmino, Mane. Au mai intrat Origi și Sturridge.

De partea cealaltă Porto a început meciul în următoarea formulă :  Casillas – Pereira, Felipe, Militao, Telles – Corona, Pereira, Torres, Otavio – Marega, Soares. Pe parcursul partidei au mai intrat : Brahimi, Costa și Fernando.

Liverpool a început partida cum nu se putea mai bine. Keita a primit excelent mingea la marginea careului, iar șutul acestuia, a fost deviat nefericit de Oliver Torres și nu i-a oferit nicio șansă lui Iker Casillas. În minutul 22, Salah ratează o ocazie uriașă. Egipteanul scăpat singur cu Casillas, trimite pe lângă acesta, dar și pe lângă bara din stînga. Patru minute mai târziu, cormoranii nu îi mai iartă pe lusitani. Henderson trimite perfect în fața porții pentru Firmino care înscrie sigur cu poarta goală în față. La pauză se intră cu scorul de 2-0.

După pauză, Mane trimite balonul în plasă după o lovitură liberă executată de pe partea dreaptă, însă golul acestuia este anulat pe motiv de offside. Apoi cormoranii au preferat să închidă jocul la centrul terenului și să nu le mai ofere spații portughezilor. În atac însă nu au mai contat aproape deloc.

Liverpool învinge FC Porto cu 2-0 și ia o opțiune serioasă pentru calificare. Manșa retur va avea loc, Miercuri 17 Aprilie la Porto.