Home > Fotbal > Fotbal | Arsenalul lui Emery surclasează un Napoli de nerecunoscut

Fotbal | Arsenalul lui Emery surclasează un Napoli de nerecunoscut

arsenal-napoli-europa-league

Tunarii sunt aproape de semifinale după ce au făcut un prim meci excelent și au marcat două goluri prin Ramsey și Torreira. Italienii au apărut pe final în joc, însă au ratat toate ocaziile avute.

Arsenalul lui Emery au luat o opțiune serioasă de a ajunge în semifinale, învingînd pe Napoli cu 2-0. Napoli a început să se vadă în joc abia în repriza secundă. Apărarea acestora a fost de nerecunoscut în prima repriză. Timp de 45 de minute, Napoli a arătat slab, cum nu am mai vazut-o de ani de zile. Italienii greșeau chiar și cele mai simple pase și pareau că au intrat pe teren deja învinși.

Cu acest scenariu, obiectivul lui Arsenal, care a început partida foarte sus în jumătatea adversă a fost unul extrem de accesibil. Iar golul nu era decît o chestiune de timp că va veni în poarta lui Meret. S-a întâmplat în minutul 14. O pasă greșita a lui Mario Rui a declanșat contraatacul englezilor. O combinație superbă între Lacazette și Niles au dus mingea în fața porții la Ramsey. Jucătorul care din sezonul viitor va juca la Juventus, a adus probabil o ultimă bucurie suporterilor lui Arsenal înscriind pentru 1-0.

Napoletanii nu au avut nicio reacție la golul primit, tunarii au atacat în continuare, iar golul doi inevitabil a venit. Torreira a recuperat mingea, a pătruns în careu și l-a învins pe Meret după un șut deviat de Koulibaly.

Totuși italienii puteau să înscrie la ultima fază a primei reprize. Ilsigne a șutat mult peste, după o centrare perfecta a lui Calejon care l-a găsit singur în careul advers.

Italienii s-au întors pe teren mult mai hotârăți, avand mai multe acțiuni de poartă, lovituri de colț și centrări de pe aripa dreaptă a lui Calejon, care în această partidă a fost cel mai bun om al italienilor. Evident, căutând golul, Ancelloti a lăsat spații mari în apărarea echipei sale.

Din fericire pentru italieni, paradele senzaționale ale lui Meret și lipsa de inspirație a lui Ramsey în fața porții, au făcut ca scorul să râmăna intact. Ancelotti a riscat totul și a aruncat în teren toți atacanții pe care îî avea la dispoziție (Milik, Younes și Ounas), dar nici acest lucru nu a avut niciun efect pe tabelă.

Napoletanii au nevoie de un meci mare pe San Paolo, joi, 18 Februarie de la ora 22, pentru a îsi putea continua aventura europeană.

Antrenorul lui Arsenal a fost diagnosticat cu coronavirus
Leverkusen învinge clar la Glasgow și este aproape calificată în sferturile Europa League
Man United o zdrobește pe LASK Linz și este ca și califică în sferturile Europa League