Home > Fotbal > Fotbal | Chiajna ia o gură de oxigen cu Dunarea Calarasi și începe să spere la salvarea de la retrogradare

Concordia Chiajna și Dunărea Călărași s-au întâlnit pe terenul chiajnei în prologul etapei a 5-a a play-out-ului.

Cele două echipe erau în coada clasamentului înaintea acestei etape. Concordia era obligată să învingă pentru a mai putea spera în salvarea de la retrogradare.

Concordia a început în următoarea formulă : Rîmniceanu – Ivanovici, Marc, Cadamuro, Fota – Koutroumpis, Gorobsov, Ropotan – Cristescu, Bawab, Alexe
Pe parcursul meciului au mai intrat Caparco, Bărboian și Nivaldo.

Dunarea a trimis pe teren următorul prim 11: Straton – Gligorov, Dobrosavlevici, Luchin, Mendy – Iancu, Simion, Honciu, Ammari – Souda, Ndiaye. În timpul meciului au mai intrat : Keyta, Henderson și Benzar.

Dunărea începe mai bine partida, iar în minutul 16, Iancu îl pune la încercare pe Rîmniceanu, după o combinație cu Souda la un corner al oaspeților. Portarul Chiajnei este însă la post. În minutul 27, Bawab deschide scorul printr-o reluare excelentă a unei centrări a lui Fota. În minutul 38, Bawab are șansa dublei, însă execuția acestuia din lovitură liberă trece puțin pe lângă. În minutul 44 Nivaldo este faultat în careu de Dobrosavlevici și se dictează lovitură de la 11 metri. Gorobsov execută, Straton respinge în fată, însă Marc pe fază împinge mingea în plasă și face 2-0. Acesta a fost și scorul pauzei.

În minutul 53, Iancu scapă singur cu portarul Chiajnei, însă trage pe lângă după o preluare complet ratată. În minutul 69, Chiajna scapă pe contraatac prin Bawab, care îi pasează ideal lui Nivaldo. Acesta înscrie pentru 3-0 după un șut deviat. Pe final, Concordia a conservat avantajul și nu s-a mai întâmplat nimic notabil.

Concordia învinge Dunărea cu 3-0 și vine la 3 puncte de locul 12, ocupat se Hermanstast. Dunărea rămâne pe 13 cu 2 puncte peste Concordia. Locul 12 va juca barajul pentru rămânerea în prima ligă.

Etapa viitoare, Chiajna va juca la Iași contra celor de la Poli, în timp ce Dunărea va juca în deplasare contra celor de la Gaz Metan.