Home > Fotbal > Fotbal | Dinamo ia toate punctele de la Iași după 10 ani

Fotbal | Dinamo ia toate punctele de la Iași după 10 ani

dinamo - iasi

Poli Iași și Dinamo s-au întâlnit în această seară în Copou în etapa a 5-a a play-out-ului. Înaintea partidei cele două echipe erau vecine de clasament. Dinamo se afla pe locul 8 cu 25 de puncte, în timp ce Poli era la 2 puncte în spate.

Poli Iași a trimis pe teren următorul prim 11: Rusu – Rus, Gardoș, Frăsinescu, Sin – Mihalache, Cioinac – Sanoh, Joao Teixeira, Panțîru – Platini. Au mai intrat : Nascimento, Qaka și Pipos.

De partea cealaltă Mircea Rednic a trimis pe teren următoarea formulă: Muțiu – Dussaut, Ciobotariu, Mallo, Aliji – Sorescu, Kabashi, Nistor, Jaadi – Papazoglou, Montini. În timpul partidei, au mai intrat: N’diaye, Jaadi

Prima repriză a fost una destul de anostă, fazele importante lipsind cu deșăvîrsire. Singurele faze mai importante de poartă pentru Iași au fost în minutul 16 la un șut a lui Sanoh respins de Mallo în corner. Din cornerul rezultat, Mihalache l-a pus la încercare pe Muțiu cu un șut din unghi, însă portarul dinamovist a fost la post. De partea cealaltă, Dinamo a avut o șansă la o deviere cu capul a lui Papazoglu după o centrare din lovitură liberă a lui Nistor. Mingea a trecut însă pe lângă poartă. La cabine s-a intrat cu scor alb.

Imediat după pauză Cionac îl faultează pe Montini în careu, iar arbitrul Chivulete dictează penalty. Nistor transformă sigur, iar Dinamo preia conducerea. După gol încep să apară duritățile și tensiunile între cele două echipe. Astfel în minutul 63 este eliminat pentru cumul de cartonase. Dinamoviștii nu se lasă nici ei mai prejos, iar 4 minute mai târziu, Reda Jaadi primește roșu direct după un fault asupra lui Rus. Până la final, doar Dinamo mai are o ocazie importantă de gol. Nistor execută un corner spre Papazoglu, grecul preia și sutează însă Rusu scoate în extremis.

Dinamo învinge la Iași cu 1-0 și urcă cel puțin momentan pe primul loc al play-out-ului. De partea cealaltă, Iași râmăne pe 9. Etapa viitoare Poli va juca acasă contra Concordiei, iar Dinamo va primi vizita celor de la Botoșani.