Home > Tenis > Gabriela Ruse mai face un pas la Nottingham.

Gabriela Ruse mai face un pas la Nottingham.

Gabriela Ruse, nr.211 WTA și Viktorija Golubic, nr.85 WTA, s-au întâlnit în această după amiază în turul doi al turneului de la Nottingham.

Din cauza ploii, partidele de la turneul din Regatul Unit s-au jucat tot în sală pe hard.

Primul set a început cu un schimb de break-uri între cele două jucătoare. Elvețianca a fost prima care s-a distanțat la 2 game-uri, 3-1. Gabi a revenit însă și a egalat la 3. Gabi a făcut break-ul la 4-4 și a avut șansa să servească pentru set. Din păcate Gabi și-a pierdut serviciul. Apoi cele două și-au făcut serviciul și s-a intrat în tie-break. Tie-break-ul a fost dominat de jucătoarea noastră care l-a câstigat la 3.

Setul doi a început din nou cu un schimb de break-uri, apoi s-a mere cap la cap până la 3-3. Golubic a făcut două game-uri la rând și s-a dus la 5-3. Ruse și-a făcut serviciul pentru 5-4, însă a pierdut setul la 4.

În decisiv, Gabi s-a distanțat întâi la 2-0, apoi la 4-1. Elvețianca a revenit însă și a egalat la 4. Finalul a fost bine gestionat de sportiva noastră care ia două game-uri la rând și închide decisivul la 4.

Gabriela Ruse o învinge pe Viktorika Golubic, scor 7-6, 4-6, 6-4, în două ore și 25 de minute.

Ea o va întâlni în sferturi pe câstigătoarea dintre Caroline Garcia și Maia Lumsden.

sorana-cirstea-optimi-indian-wells
Sorana Cîrstea, în optimi la Indian Wells
DUBAI WTA 500 | Simona Halep vs Gabi Ruse – live text
DUBAI WTA 500 | Gabriela Ruse, prima și cea mai importantă victorie din carieră în fața unei jucătoare de top 10. Turul secund este al româncelor, duel de excepție între Simona Halep și Gabriela Ruse