Home > Handbal > Handbal feminin | România plătește un preț dur pentru calificarea in semifinalele europeanului

neagu-accidentare

Romania a intalnit Ungaria in meciul decisiv pentru calificarea in semifinalele europeanului din Franta. Pentru a ne califica si a nu depinde de nimeni trebuia sa nu pierdem.

Meciul a inceput cum nu se poate mai bine pentru echipa noastra, pe fondul unui joc sclipitor al Cristinei Neagu, aflata in mana inca din start ajutata pe faza ofensiva si de celelalte colege, in timp ce de partea cealalta au existat foarte multe erori la constructie, am reusit sa ne distantam pe tabela, cea mai mare diferenta, 11 la 6, inregistrandu-se in minutul 14. De acolo, ceva s-a intamplat in echipa noastra, atacul nu a mai mers ca la inceput, jucatoarele maghiare nu au mai gresit, iar fetele noastre pe faza defensiva nu au putut sa dea nicio replica. Astfel le-am permis adversarelor sa vina din urma si chiar sa egaleze pana la pauza, cand s-a intrat cu scorul de  17 la 17.

Inceputul reprizei secunde nu a adus nicio schimbare in jocul echipei noastre, pe faza ofensiva nu mai gaseam solutii sa trecem de portarita Eva Kiss, in timp ce pentru jucatoarele maghiare era atacul si golul. Astfel in minutul 40 am ajuns la un deficit de cinci goluri, 20 – 25. Din acest moment tricolorele au o tresarire de orgoliu, se organizeaza mai bine in aparare, iar in atac incep sa gaseasca solutii. Recuperam handicapul, iar in minutul 51 avem atacul pentru a egala la 27. Din pacate, pe constructie Cristina Neagu, tinuta de tricou de o adversara, incercand sa se descotoroseasca de aceasta calca stramb, „sarindu-i” genunchiul. Cea mai buna jucatoare a lumii este scoasa pe targa de pe teren si transportata direct la spital. Din acel moment restul tricolorelor, cu gandul la Cristina, nu s-au mai putut concentra la meci, multe din ele chiar incepand sa planga.

Pierdem cu 29 la 31, insa ne calificam in Semifinale de pe locul doi, datorita golaverajului pozitiv pe care l-am avut fata de Norvegia si Ungaria.

Pentru Romania au inscris : Neagu ( 9 goluri), Pintea (7), Buchesci (4), Laslo (3), Dragut (2), Elisei (2), Florica (1), Chiper (1).

Cristinei Neagu i se va efectua maine un RMN pentru a se afla natura exacta a accidentarii. Insa sansele ca ea sa mai joace vreun minut la acest turneu final sunt aproape nule. Primul verdict ar fi ruptura de ligamente, ceea ce i-ar incheia tot restul sezonului. Speram insa sa nu fie atat de grav, iar cea mai buna handbalista a lumii sa revina cat mai repede pe teren.

Semifinala va avea loc Vineri, de la ora 18:30 impotriva Rusiei.