Home > Handbal > Handbal feminin | Romania, victorie istorica dupa 18 ani impotriva Norvegiei

Handbal feminin | Romania, victorie istorica dupa 18 ani impotriva Norvegiei

victorie-norvegia

Dupa doua victorii fara mari emotii impotriva Cehiei si Germaniei, Romania a disputat in aceasta seara derby-ul grupei impotriva campioanei europene en-titre, Norvegia.

Meciul a inceput echilibrat, ambele echipe mergand aproape perfect pe faza ofensiva. S-a mers cap la cap pana la scorul de 8-8, de acolo Romania a preluat controlul asupra partidei, in special din cauza nesincronizarilor aparute la atacul norvegiencelor. Astfel, in minutul 14, Romania s-a distantat la 12-8. Din acel moment si-a intrat in rol portarita Yulia Dumanska, care la aproape fiecare atac al nordicelor avea replica. In timp ce pe faza ofensiva, creierul echipei Eliza Buchesci a regizat aproape perfect fiecare atac al nostru, ajutata in special de Cristina Neagu, din nou intr-o zi de gratie si de pivotul Crina Pintea, reusind de fiecare data sa scoata ceva de la faza la fiecare angajare a sa. In minutul 23 scorul a ajuns la un neverosimil 17-10, fetele noastre jucand cele mai bune minute de la acest turneu final. La pauza s-a intrat cu scorul de 18 la 12.

Repriza a doua a inceput la fel de echilibrat ca si prima, romancele izbutand sa mentina diferenta de sase goluri pana spre mijlocul reprizei. Din nou, formidabila Dumanska isi intra rol, iar norvegiencele au un blocaj in fata ei cand nu reusesc sa o depaseasca din absolut nicio pozitie. Pe faza de atac mergem la fel de bine, iar in minutul 52 ajungem la cea mai mare diferenta din partida 28 la 19. In ultimele minute, selectionerul Ambros Martin alege isi menajeze jucatoarele de baza si introduce in teren jucatoare care au fost folosite putin sau deloc pana acum. De remarcat la un time-out al nostru din finalul meciului cuvintele Cristinei Neagu, care le indeamna pe fete sa nu cedeze nici la acest scor si sa continue presiunea asupra nordicelor ” Cu cat le batem la mai mult, cu cat mai bine!”.

Se termina 31-23 si izbutim in sfarsit sa castigam la un turneu final impotriva Norvegiei dupa o pauza de 18 ani. Astfel ne calificam in grupele principale ale campionatului european cu maxim de puncte, patru, in timp ce nordicele sunt aproape scoase din lupta pentru medalii. In faza a doua a turneului final, urmeaza sa intalnim pe rand: Olanda, Spania si Ungaria, iar jocul echipei noastre ne face sa ne gandim la o performanta uriasa la finalul europeanului.

Pentru Romania au marcat : Neagu (11 goluri), Chiper  (5 ), Bucheschi (4), Geiger (4), Pintea (3), Laslo (1), Elisei (1), Dragut (1), Udristoiu (1).

Urmatoarea partida a nationalei noastre va avea loc Sambata de la ora 19 impotriva Olandei.