Home > Handbal > Handbal feminin | Olanda aduce Romania cu picioarele pe pamant

Handbal feminin | Olanda aduce Romania cu picioarele pe pamant

romania-infrangere

Dupa trei victorii de senzatie ale nationalei noastre, Romania s-a mutat in sala de la Nancy pentru faza a doua a grupelor camponatului european de handbal feminin. Primul adversar a fost Olanda, care de asemenea castigase toate partidele de pana acum la acest turneu final.

Meciul a inceput destul de prost pentru fetele noastre, care s-au vazut conduse inca din start cu 3 la 0. Am reusit apoi sa revenim in partida egaland la trei cu ajutorul unei defensive bine puse la punct ce a reusit sa o protejeze pe portarita Yulia Dumanska care astazi nu a fost deloc intr-o zi de gratie. Din pacate, pe faza ofensiva jucatoarele noastre au fost lipsite de idei, inclusiv Cristina Neagu neizbutand sa gaseasca spatiul portii la cateva aruncari. Cu toate acestea, s-a  mers cap la cap pana la pauza, unde s-a intrat cu 11 la 10 pentru olandeze.

Repriza a doua a fost insa dezastruoasa pentru noi. Criza pe faza ofensiva a continuat si in partea a doua, niciuna dintre tricolore neputand sa gaseasca solutii spre poarta adversa. Mai mult, in aparare nu ne-am mai miscat la fel de bine ca in prima repriza, cele doua portarite, Dumanska si Dedu, nu au izbutit nici ele nimic intre buturi, iar linia de noua metri a olandezelor a facut ce a vrut cu defensiva noastra. S-a ajuns la o diferenta de 8 goluri 21-13 in minutul 44, iar problema invingatoarei nu se mai punea. Arbitrajul ciudat, specific surorilor Bonaventura, nu ne-a ajutat nici el, fiindu-ne refuzate cel putin trei lovituri de la 7 metri clare.

S-a terminat 29 la 24 pentru Olanda si astfel pierdem primul meci de la acest European. Nu esti nimic pierdut insa, Romania fiind in continuare la mana ei. In caz ca vom castiga urmatoarele doua partide, cu Spania si cu Ungaria vom fi sigur in semifinale fara sa depindem de alte rezultate.

Pentru Romania au inscris  : Buceschi ( 8 goluri ), Chiper (4), Neagu (4), Pintea (3), Elisei (2), Geiger (1), Laslo (1), Savu (1).

Urmatoarul joc al tricolorelor va avea loc Marti, 11 Decembrie, de la ora 19, impotriva Spaniei.