Home > Handbal > Handbal | Început slab de play-off pentru Steaua la Turda

Handbal | Început slab de play-off pentru Steaua la Turda

turda-steaua

Potaissa și Steaua s-au întîlnit în această după-amiază la Turda în primul meci al grupei B din play-off.

Începutul meciului a fost extrem de echilibrat, cele două echipe mergând cap la cap timp de 23 de minute până la scorul de 14-14. Sfârșitul primei reprize a aparținut formației gazde care s-a distanțat pentru prima oară pe tabelă la două goluri. Mai mult, la pauză au intrat cu avantaj de 3 goluri, 18-15.

Repriza secundă a fost începută de turdeni la fel de puternic ca sfârsitul primei părți. Aceștia au pus 5 goluri între ei și Steaua, cea mai mare diferență de până atunci, 21-16 în minutul 33. Această diferență a fost păstrată de ardeleni pe aproape toată durata reprizei secunde. În minutul 53 diferența a fost mărită de gazde la 6 goluri, 31-25.  Această diferență avea să se înregistreze și la finele jocului, 36-30.

Potaissa Turda învinge cu scorul de 36-30, acumulează 7 puncte și cel puțin până mâine urcă pe primul loc al grupei B din play-off.  Steaua râmăne cu 2 puncte.

Pentru Potaissa au înscris: Ghiță (9 goluri), Szoke (7), Thailmaier (6), Iancu (3), Pavel (3), Pințoiu (3), Cîntec (2), Ignat (1), Lazăr (1), Talas (1). De partea cealaltă, pentru Steaua au punctat:  Milosevic (7 goluri), Florea (5), Georgescu (4), Aslanian (4), Grbovic (4), Vujic (3), Humet (2), Mihalcea (1).

Pentru Potaissa urmează deplasarea cu Dinamo pe 18 Aprilie, în timp ce Steaua va juca în deplasare la Focșani pe 17 Aprilie.

În grupa A a play-off-ului, Dobrogea Sud Constanța a învins pe teren propriu pe Poli Timișoara 28-23, în timp ce Csm București a trecut de Dunărea Călărași 28-25 la București.