Home > Handbal > Handbal masculin | Campioana Dinamo începe să îsi intre în ritm

Handbal masculin | Campioana Dinamo începe să îsi intre în ritm

dinamo-handbal

După ce în primele două meciuri din acest an Dinamo nu a convins (înfrângere la Timișoara și victorie la limită cu Suceava acasă), aceștia s-au deplasat la Făgăraș, într-o deplasare ce se anunța a fi dificilă contra echipei care a învins liderul CSM București în urmă cu numai o săptămână.

Prima repriză a fost una echilibrată, deși Dinamo a fost în permanență la conducere, dar niciodată la o diferență mai mare de două goluri. De altfel și la cabine s-a intrat cu scorul de 12 la 10 în favoarea bucureștenilor.

După pauză, „dulăii” au început să îsi impună superioritatea și au condus chiar și la 7 goluri diferență (23-17). Pe final, campioana a mai redus turația motoarelor și le-a permis celor de la Csm Făgăraș să încheie meciul la o diferență de 5 goluri.

Pentru Dinamo au marcat: Descat (8 goluri), Bannour (5), Zulfic (3), Szasz (3), Savenco (2), Șandru (1), Negru (1), Gavriloaia (1).

Dinamo învinge cu 24 la 19 și urcă până pe locul 6 în clasament. Următoarea partidă pentru aceștia va abea loc sâmbătă, 9 Februarie, în Slaa Dinamo contra ultimei clasate în Liga Zimbrilor, U Cluj.