Home > Handbal > Handbal masculin | Dinamo continuă seria jocurilor bune

Handbal masculin | Dinamo continuă seria jocurilor bune

Dinamo-marian-cozma

Dinamo a primit în această seara în sala proprie vizita ultimei clasate, U Cluj Napoca. Dinamo nu mai avea voie să facă niciun pas gresit în vederea luptei pentru titlu.

Meciul a fost echilibrat în prima jumătate a primei reprize, cei de la U Cluj ținând aproape de Dinamo. După minutul 17 dinamoviștii au început să marească avansul, cel mai mare fiind de 5 goluri (17-12). Până la pauză, cei de la U au mai reușit să reducă din handicap, iar la cabine s-a intrat cu 21 la 18.

În cea de a doua repriză cele două echipe au jucat practic fară apărare, astfel că s-a stabilit recordul acestui sezon la goluri marcate într-un meci. Dinamoviștii au rulat tot lotul, toți jucătorii punctând pe tabelă.

Dinamo câstigă cu 50 la 38 și urcă cel puțin temporar până pe locul 4.

Pe 8 Februarie s-au împlinit 10 ani de când ne-a părăsit handbalistul Marian Cozma, ucis într-un club din Veszprem. Fanii Dinamovisti i-au dedicat un banner ” De 10 ani domina nedreptatea, dar cainii canta pentru tine, sfidand moartea”.

Următoarea partidă pentru Dinamo va avea loc tot în sala proprie, împotriva celor de la Csm București, miercuri de la ora 19. Meciul este o restanță din turul campionatului.