Home > Handbal > Handbal masculin | Cupa României are o nouă câstigătoare

Handbal masculin | Cupa României are o nouă câstigătoare

cupa-romaniei-handbal

În această seară la Focșani s-a desfășurat finala Cupei României la handbal masculin. Finala le-a avut protagoniste pe Poli Timișoara și Steaua București.

Poli a început mult mai bine meciul și a luat avantaj de 2 goluri încă din startul meciului. Timișorenii au continuat să se apere foarte bine, în timp ce pe fază ofensivă nu au făcut greșeli majore. În minutul 21 au înregistrat cea mai mare diferență între ei și bucureșteni, 12-8. Finalul reprizei le-a aparținut însă militarilor care au redus diferența la doar 2 goluri ,15-13.

După pauză, bănățenii au continuat jocul bun și i-au ținut în permaneță pe steliști la diștanță de 3-4 goluri. Mai mult chiar, în minutul 46 au înregistrat cea mai mare diferență de scor din partidă, 24-18. Finalul de meci a fost gestionat foarte bine de jucătorii lui Poli care nu i-au lăsat pe steliști să se aproprie la mai mult de 3 goluri. În final aceștia se impun cu 31-27.

Poli câstigă cu 31-27 și îsi trece în palmares Cupa României pentru prima oară în istorie. Aceștia vor juca în toamnă în Cupa EHF.

Pentru Poli au înscris: Marjnovic (9 goluri), Sadoveac (7), Dragas (6), Cîmpan (3), Milosevic (2), Pribanic (2), Varo (1), Fenici (1). De partea cealaltă au înscris: Florea (8 goluri), Georgescu (6), Vegar (5), Vujic (3), Aslanian (2), Grbovic (2), Johannson (1).

În finală mică a final 4-ului, Dinamo s-a impus în fața gazdelor de la CSM Focșani, scor 32-30.