Home > Handbal > Handbal | Partidă mai dificilă decât se preconiza pentru Dinamo la Buzău

Handbal | Partidă mai dificilă decât se preconiza pentru Dinamo la Buzău

dinamo-handbal

După victoria din derby-ul cu Steaua, campioana României s-a deplasat la Buzău, pentru ultimul joc al etapei a 24-a din Liga Zimbrilor împotriva formației locale.

Începutul partidei a fost foarte echilibrat. Cele două echipe au mers cap la cap până la scorul de 9 la 9. Apoi Buzăul s-a desprins surprinzător la 2 goluri. Replica „dulăilor” nu a întârziat să apară, ei înscriind nu mai puțin de 6 goluri consecutiv. Diferența de 4 goluri a fost menținută de dinamoviști până la pauză, unde s-a intrat cu scorul de 18-14.

La reluare, jucătorii buzăului au încercat pe cât posibil să se mențină aproape de Dinamo. Nu au reușit însă sa se apropie la mai mult de 2 goluri. Pe parcursul reprizei secunde diferența a fost aproape în permaneță de 3 goluri. Cu acest avantaj au și încheiat jucătorii lui Dinamo partida, 32 la 29.

Dinamo învinge la Buzău, scor 32 la 29 și se menține pe locul 3 în clasament, în timp ce Buzăul se situează pe locul 11.

Pentru Buzău au înscris : Asoltanei (7 goluri), Nosrati (5), Stroe (3), Istrate (2), Mironescu (2), Olteanu (2), Diaw (2), Anton (2), Simicu (1), Scarlat (1), Chirca (1), Burlacu (1). La Dinamo au punctat: Negru (11 goluri), Șandru (6), Gavriloaia (5), Alouini (3), Descat (2), Szasz (2), Komogorov (1), Mousavi (1), Saeid (1).

Pentru Buzău urmează încă o deplasare, Duminică 24 Martie de la ora 18 la Turda împotriva Potaissei. Următorul meci pentru campioni va fi împotriva celor de la Dunărea Călărași, Miercuri 27 Martie, de la ora 19 și 15, în Sala Dinamo. Partida se va juca însă fără spectatori după ce Dinamo și Steaua au fost suspendate câte două etape după incidentele de la Final Four-ul Cupei.