Home > Exclusiv > Video EXCLUSIV | Declarații după marele derby, Dinamo – Steaua

Video EXCLUSIV | Declarații după marele derby, Dinamo – Steaua

dinamo-steaua-handbal

După ce cu numai o săptămână în urmă cele două mari rivale bucureștene s-au înfruntat la Focșani în semifinalele cupei României, atunci victoria revenindu-le militarilor, 26-25, a venit rândul confruntării din campionat, în Sala Dinamo.

Partida a fost echilibrată doar până la scorul de 3 la 3, de acolo Dinamo, cu numeroși jucători indisponibili, preluând frâiele jocului și distanțându-se la 6-3. Avansul de 3 goluri a fost menținut aproape constant până spre finalul primei reprize când campionii au apăsat din nou pedala de accelerație și s-au distanțat la 7 goluri, 17-10. Până la pauză, steliștii au mai recuperat din handicap, iar la cabine s-a intrat cu scorul de 17-12.

După pauză, baieții lui Constantin Ștefan au început puternic, iar în minutul 38 tabela înregistra o diferență de 9 goluri, 22-13. Pe finalul meciului, formația campioană s-a relaxat, iar militarii au izbutit să reducă diferența în final la 5 goluri.

Dinamo câstigă în fața marii rivale, 34-29 și urcă temporar până pe locul 3 în clasament, în timp ce Steaua este pe locul 6. Pentru Dinamo urmează meciul de Joi cu Buzăul în deplasare, în timp ce Steaua în aceeași zi va prima vizita celor de la Făgăraș.

Pentru Dinamo au punctat: Komogorov (8 goluri), Descat (6), Acatrinei (5), Gavriloaia (4), Mousavi (3) , Szasz (3), Alouini (2), Șandru (1), Dima (1), Zulfic (1). Pentru Steaua au înscris: Grbovic (7 goluri), Florea (6), Milosevic (5), Vujič (4), Georgescu (2), Vegar (2), Humet(1),  Stavrositu(1), Răpciugă(1).

După partidă, Răzvan Gavriloaia de la Dinamo și Gabriel Florea de la Steaua ne-au oferit declarații în EXCLUSIVITATE. Declarațiile acestora le puteți regăsi în video-urile de mai jos.