Home > Fotbal > Hermannstadt învinge la Clinceni și urcă pe locul II în play-out

Hermannstadt învinge la Clinceni și urcă pe locul II în play-out

clinceni-hermannstadt-liga-1

FC Hermannstadt a învins-o în acestă după-amiază în deplasare pe Academica Clinceni cu scorul de 2-0 (1-0), într-o partidă contând pentru etapa a 13-a din play-out-ul Ligii 1.

Jo a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 34 după ce a speculat o degajare greșită a lui Merloi și a trimis mingea în plasă din trei metri. Dâlbea a făcut 2-0 în minutul 61, reluând cu capul în poartă o centrare din lovitură liberă a lui JO.

CLINCENI: Vâlceanu – Matei, Patriche, Bejan, Dobrescu – Achim (90+1′ Vanghele), Albu (18′ Ion), Kontoes, Buziuc – Markovic, Merloi (76′ Ilie). Antrenor: Ilie Poenaru;

HERMANNSTADT: Cristiano – Vodă (28′ Almeida), Viera (84′ Luchin), Stoica, Opruț – Caiado, Dâlbea, Romario (78′ Rimane), Jo (85′ Bușu) – Debeljuh, Yazalde (78′ Petrescu). Antrenor: Ruben Albes;

Sebastian Colțescu – Marius Nicoară, Adrian Popescu;

CLINCENI: 6′ Albu, 68′ Patriche;

HERMANNSTADT: 10′ Romario, 56′ Almeida, 64′ Debeljuh, 73′ Caiado;

Cu această victorie sibienii urcă pe locul 7 cu 34 de puncte, în timp ce Academica cade pe 9 cu 32 de puncte.

Etapa viitoare, Academica va juca în deplasare cu Sepsi, în timp ce Hermannstadt va primi vizita lui Poli Iași.