Home > Fotbal > Eugen Beza obține prima victorie pe banca lui FC Hermannstadt

Eugen Beza obține prima victorie pe banca lui FC Hermannstadt

hermannstadt-fc-arges-liga-1

FC Hermannstadt a învins-o în această după-amiază pe teren propriu pe FC Argeș, scor 4-1 (1-1), într-o partidă contând pentru etapa a 29-a din Liga 1.

Malele a deschis scorul în minutul 24 pentru oaspeți dintr-un penalty dictat în urma unui fault a lui Stoica asupra lui Dumitru. Yazalde a restabilit egalitatea în minutul 42 cu o lovitură de cap după o centrare excelentă a lui Petrescu.

Același Yazalde a făcut 2-1 în minutul 51 după ce împins mingea cu pieptul în poartă din doi metri după o nouă centrare a lui Petrescu. Aosman a dus scorul la 3-1 în minutul 77, cu o scăriță superbă din marginea careului mic după ce a fost lansat excelent de Belu Iordache. La ultima fază a meciului Mățel a stabilit scorul final, 4-1, executând impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri.

Hermannstadt: Cristiano – Măţel, Matricardi, Stoica, Opruţ – Buzan, Dâlbea, Yazalde, Sebaihi – Aosman – Bagaric. Antrenor: Eugen Beza;

FC Argeş: Greab – Tofan, Turda, Maric, Muşat – Meza Colli, Şerban, Dumitru – Drăghici, Malele, Palic. Antrenor: Andrei Prepeliță;

Radu Petrescu – Radu Ghinguleac, Mircea Grigoriu;

Hermannstadt: 16′ Sebaihi, 24′ Cristiano, 57′ Petrescu, 69′ Matricardi, 74′ Belu, 90′ Stoica;

FC Argeş: 55′ Tofan, 76′ Șerban;

După această victorie, Hermannstadt acumulează 26 de puncte și se menține pe locul 15 în clasament. FC Argeș este pe 8 cu 37 de puncte.

Etapa viitoare, Hermannstadt va juca în deplasare cu Poli Iași, iar FC Argeș va primi vizita celor de la Chindia Târgoviște.