Home > Liga 1 > Înfrângere severă pentru Craiova la Sfântu Gheorghe

Înfrângere severă pentru Craiova la Sfântu Gheorghe

sepsi-craiova-liga-1

Sepsi Sfântu Gheorghe a învins-o în această seară pe teren propriu pe CS Universitatea Craiova cu scorul de 3-1 (1-1) în prima partidă a etapei a 23-a din Liga 1.

Luckassen a deschis scorul în secunda 22 după ce a speculat o gravă eroare a lui Gustavo care și-a dat cu stângul în dreptul. Golul egalizator a venit în minutul 8, însă reușita lui Koljic a fost în urma unui hent flagrant. Atacantul bosniac a reluat centrarea lui Bancu, portarul Niczuly a respins în față până la același Koljic care a trimis cu mâna mingea în poartă.

Achahbar a readus-o pe Sepsi în avantaj în minutul 54 reluând din patru metri mingea trimisă în fața porții de Aganovic. Achahbar a reușit dubla în minutul 62 cu un șut plasat de la 20 de metri.

Cu această victorie, Sepsi urcă pe locul 9 cu 29 de puncte, în timp ce Craiova este pe 5 cu 35 de puncte.

Etapa viitoare, Sepsi va juca în deplasare cu UTA, iar Craiova va primi vizita campioanei CFR.

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Tincu, Mitrea, Ispas – Eder, Aganovic, Ashkovski – Achahbar, Luckassen, Ştefănescu. Antrenor: Cristiano Bergodi;

CSU Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Papp, M. Constantin, Bancu – Al. Creţu, Screciu – Gustavo, Vînă, Ivan – Koljic. Antrenor: Laurențiu Reghecampf;