Home > Tenis > Irina Bara se califică în turul II la Roland Garros

Irina Bara se califică în turul II la Roland Garros

irina-bara-roland-garros

Irina Bara, nr. 142 WTA, s-a calificat în turul II al turneului de la Roland Garros după ce a dispus în primul tur de croata Donna Vekic, nr. 30 WTA, scor 6-3, 6-4, la capătul a o oră și 45 de minute de joc.

Irina a început puternic partida și s-a distanțat la 3-0. Croata a revenit și a egalat la trei. Apoi, sportiva noastră a reușit o nouă serie de trei game-uri la rând cu care a închis primul set la 6-3.

În setul secund s-a mers cap la cap până la 2-2. Apoi, Irina a reușit să câstige trei game-uri consecutive și s-a desprins la 5-2. Vekic a venit până la 4-5, dar compatrioata noastră a închis setul pe propriu serviciu, 6-4.

În turul următor, Irina va juca cu belgianca Alison Van Uytvanck, nr. 65 WTA .

Tot astăzi, Sorana Cîrstea a fost eliminată din competiție de Elena Rybakina, scor 0-6, 3-6. La fel s-a întâmplat și cu Monica Niculescu, care a pierdut în fața Daniellei Collins, scor 6-2, 2-6, 6-1.irn