Home > Tenis > Irina Begu se califică dramatic în sferturi la Praga

Irina Begu se califică dramatic în sferturi la Praga

irina-begu-sferturi-praga

Irina Begu, nr. 82 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Praga, după ce a învins-o pe elvețianca Leonie Kung, nr. 157 WTA, scor 6-7, 7-5, 7-6, la capătul a trei ore și jumătate de joc. Primul set al partidei s-a jucat aseară, însă din cauza întunericului meciul a fost reluat astăzi.

În primul set, Elvețianca a început mai bine și s-a distanțat la 2-0. Irina a revenit imediat și a egalat la 2. S-a mers apoi cap la cap până în tie-break. Kung a dominat tie-brek-ul pe care l-a câstigat la 3.

În actul secund s-a mers cu serviciul până la 3-3. Elvețianca a reușit să se distanțeze la 5-3, dar Irina a replicat cu patru game-uri la rând cu care și-a adjudecat setul secund cu 7-5.

În decisiv în primele două game-uri cele două jucătoare și-au făcut serviciul. Apoi Irina a izbutit să se desprindă la 4-1. Au urmat încă două game-uri în care cele două și-au făcut serviciul, apoi Kung a revenit și a egalat la 5. După alte două game-uri de serviciu s-a ajuns în tie-break. Acesta s-a desfășurat la fel de dramatic, iar Irina după ce a salvat trei mingi de meci, a reușit să se impuna cu 9-7.

În sferturi, Begu va juca tot astăzi cu Sara Sorribes Tormo.

Din păcate, Ana Bogdan s-a accidentat în meciul ei din sferturi contra Kristinei Pliskova și a fost nevoită să abandoneze.