Home > Tenis > Simona Halep se califică în sferturi la Praga

Simona Halep se califică în sferturi la Praga

halep-wta-praga

Simona Halep, nr 2 WTA, s-a calificat în sferturile turneului WTA de la Praga, după ce a învins-o pe Barbora Krejcikova, nr. 118 WTA, cu scorul de 3-6, 7-5, 6-2, la capătul a două ore și șapte minute de joc.

Primele patru game-uri ale meciului au reprezentat schimburi de break-uri. Apoi cehoaica a izbutit să se distanțeze la 5-2. Au urmat apoi două game-uri în care s-a mers cu serviciul, astfel că Krejcikova a luat primul set, scor 6-3.

Și în actul secund au fost multe break-uri, Simona reușind doar ea să îsi facă serviciul de două ori până la scorul de 5-2. Sportiva din Cehia a reușit să revină însă și să egaleze la 5. Finalul setului, i-a aparținut româncei care și-a adjudecat ultimele două game-uri și a închis actul secund la 7-5.

Krejcikova a început mai bine devisivul și s-a distanțat la 2-0. A urmat o replică extrem de dură a Simonei, care a luat următoarele sașe game-uri și a câstigat decisivul cu 6-2.

În sferturi, Simona o va înfrunta pe poloneza Magdalena Frech, nr. 174 WTA.