Home > Tenis > Simona Halep câstigă primul meci de după accidentare

Simona Halep câstigă primul meci de după accidentare

simona-halep-turul-1-cincinnati

Simona Halep, nr. 13 WTA, a învins-o în acestă seară în primul tur de la Cincinnati pe Magda Linette, nr. 44 WTA, scor 6-4, 3-6, 6-1, după două ore și 5 minute de joc.

Simona a început puternic partida și s-a desprins la 2-0 și 3-1. Poloneza a revenit și a egalat la 3. Românca a făcut imediat re-break pe care de această dată la convertit cu serviciul până în finalul setului pe care l-a închis la 4.

Linette a făcut break în debutul setului secund și l-a confirmat apoi cu serviciul până la sfârșitul setului pe care l-a câstigat cu 6-3.

Decisivul a fost la discreția Simonei care a reușit să se desprindă la 5-0. Au urmat două game-uri în care cele două jucătoare și-au făcut serviciul astfel încât Simona a închis setul la 6-1.

În turul următor, Simona o va întâlni pe învingătoarea dintre Jessica Pegula și Camila Giorgi.