Home > Tenis > Simona Halep, calificare dificilă în turul II la Praga

Simona Halep, calificare dificilă în turul II la Praga

simona-halep-praga

Simona Halep, nr. 2 WTA, s-a calificat în turul secund al turneului WTA de la Praga după ce a învins-o pe slovena Polona Hercog, nr. 46 WTA, în trei seturi, scor 6-1, 1-6, 7-6 (3) , la capătul a 2 ore și 25 minute de joc.

În primul set, Simona s-a distanțat din start la 2-0. Apoi și-a pierdut serviciul, dar au urmat patru game-uri la rând câstigate cu care a închis primul set, 6-1.

Setul secund a început cu un schimb de break-uri. Apoi slovena a reușit să ia cinci game-uri la rând prin intermediul cărora a câstigat setul secund cu 6-1.

În primele două game-uri ale decisivului s-a mers cu serviciul. Apoi Simona s-a distanțat la 3-1. Hercog a revenit și a egalat la 3. Sportiva noastră a reușit să se distanțeze din nou la două break-uri, dar slovena a egalat din nou la 5, după ce Simona a ratat 6 mingi de meci. Apoi cele două și-au făcut serviciul, iar decisivul a intat în tie-break. Simona a avut nervii mai tari și a câstigat tie-break-ul la 3.

În turul 2, Simona o va întâlni pe Barbora Krejcikova, care a trecut în primul tur de Patricia Țig.