Home > Tenis > Jaqueline Cristian, debut cu dreptul la primul ei Grand Slam

Jaqueline Cristian, debut cu dreptul la primul ei Grand Slam

jaqueline-cristian-turul2-australian-open

Jaqueline Cristian, nr. 69 WTA, s-a calificat în turul II la Australian Open după ce a învins-o pe belgianca Greetje Minnen, nr. 84 WTA, scor 7-5, 6-4, într-o oră și 40 de minute de joc.

În primul set s-a mers cu serviciul până la 2-2. Apoi belgianca a reușit să se desprindă la 4-2, însă Jaqueline a revenit imediat și a egalat la 4. Au urmat apoi alte două game-uri în care s-a mers cu serviciul, ca în final românca să câstige ultimele două game-uri ale setului pe care l-a închis la 7-5.

Belgianca a început bine setul secund și a reușit să se desprindă la 3-1. Jaqueline a revenit din nou imediat și a egalat la 3. Deși Minnen a făcut break pentru 4-3, Cristian a reușit să câstige trei game-uri la rând închizând și setul secund la 6-4.

În turul următor, Jaqueline o va întâlni pe americanca Madison Keys, nr. 51 WTA.