Home > Tenis > Australian Open 2022 | Româncele au debutat la Australian Open: Irina Bara a suferit o înfrângere dureroasă, pe când Gabi Ruse se impune răspicat în fața italiencei Paolini

Primul turneu de Mare Șlem al anului a debutat azi, iar primele românce au intrat și ele pe scenă, Irina Bara și Gabriela Ruse. Irina Bara a întâlnit-o pe a întâlnit-o pe Nuria Parrizas Diaz, unde s-a impus reprezentanta Spaniei în două seturi dureroase, 6-3, 6-1.

Gabriela Ruse conduce ostilitățile și se impune în două seturi în fața italiencei Jasmine Paolini. Gabi Ruse a condus încă din startul partidei, câștigând primul set clar, 6-1. Ea a reușit să convertească toate mingiile de meci pe care i le-a oferit adversara. În setul al doilea balanța s-a echilibrat până la scorul de 3-3, unde Gabi Ruse a reușit să se desprindă. Servește pentru meci. Game. Set. Match. Gabi Ruse câștigă în două seturi, 6-1, 6-3 în fața italiencei, care ocupă numărul 52 WTA.

Osaka s-a calificat și ea în turul secund al turneului și luptă pentru a-și apăra titlul câștigat anul trecut în Antipozi, s-a impus în fața Camilei Osorio din Columbia în două seturi identice 6-3, 6-3.

Prima victorie din an pentru Svitolina care se califică în turul al doilea clar. A învins-o în două seturi clare pe reprezentanta Franței, Fiona Ferro, 6-1, 7(7)-6(4).

Australia Open 2022 |Nick Kyrgios și Thanasi Kokkinakis sunt câștigători de Grand Slam
Australian Open 2022 | Rafael Nadal este de neoprit și luptă pentru al 21-lea titlu de Grand Slam
Australian Open 2022 | Danielle Collins produce surpriza și o elimină pe Iga Swiatek fără drept de apel
Australian Open 2022 |Variația din jocul lui Ashleigh Barty îi aduce finala la primul Grand Slam al anului