Home > Fotbal > Juventus s-a calificat în finala Cupei Italiei

Juventus s-a calificat în finala Cupei Italiei

Juventus Torino s-a calificat în finala Cupei Italiei după ce a remizat pe teren propriu, scor 0-0 cu AC Milan în meciul retur al semifinalei cupei.

În tur cele două au remizat 1-1 pe terenul lui Milan, iar ” Bătrână Doamna ” a mers mai departe datorită golului din penalty marcat de Ronaldo în finalul meciului tur.

Juventus a ratat cea mai mare șansă din meci de a înscrie în minutul 17 prin Cristiano Ronaldo care a trimis în bară din lovitură de la 11 metri.

Milan a fost nevoită să joace mai bine din trei sferturi din meci în inferioritate numerică după ce Ante Rebic a fost trimis la vestiare în minutul 16, primind de la centralul întâlnirii cartonaș roșu direct după un fault dur.

Juventus va întâlni în finală de pe Olimpico învingătoarea din cealaltă semifinală Napoli – Inter. Confruntarea retur dintre cele două va avea loc mâine la Milano. În tur , napoletanii s-au impus cu 1-0.