Home > Alte sporturi > Larisa Iordache, o nouă operație la glezna cu probleme

Larisa Iordache, o nouă operație la glezna cu probleme

operatie-larisa-iordache

După un an 2017 de coșmar, măcinată de accidentări, Larisa Iordache intră într-o altă operație. Sportivă româncă a anunțat printr-o postare pe Instagram următoarea operație.

În 2017 a avut nevoie de 3 operații, două în România nereușite și una în Viena unde s-a și pus pe picioare. 2017, anul în care a fost în opinia multor specialiști în cea mai bună formă a carierei. La Mondialele de la Montreal, în timpul încălzirii a crezut că s -a rupt solul cu ea, din păcate a fost tendonul ei Ahilian. Era favorită pentru câștigarea individualului compus.

Anul trecut la Campionatul Europeane din Turcia s-a reîntors în lumea gimnasticii pentru visul Olimpic. Ea a câștigat alături de echipa medalia de argint, la sol medalia de aur, aur și la bârnă și un titlu de vicecampioană la sărituri. A reușit o calificare la Jocurile Olimpice în chinuri, la Europenele din aprilie de la Basel din Elveția pentru singurul loc scos la bătaie. O infecție acută de rinichi și cu o stare subfebrilă și fără să facă vreun fel de încălzire specifică, a fost a treia în calificările care achitau biletul spre Jocuri.

Anul acesta, Larisa Iordache alături de Maria Holbură au reprezentat România la Jocurile Olimpice, unde Larisa a reușit să se califice în finală de la barnă cu al patrulea punctaj. În finală, răpusă de dureri a decis că e mai bine să nu concureze. În lacrimi a intrat în sala de concurs, unde a și anunțat retragerea din finală.

Larisa Iordache este una din cele mai medaliate gimnaste românce din toate timpurile, un adevărat erou în costum de gimnastică. Cu o ambiție de fier ea a devenit un model pentru gimnastică mondială, dar a și redefinit definiția durerii, acum raportându-se la gradul ei de suportabilitate. A 7-a operație urmează și curajul pe care îl are o face un campion excepțional.