Home > Fotbal > Liverpool trece de Tottenham și se instalează pe primul loc în Premier League

Liverpool trece de Tottenham și se instalează pe primul loc în Premier League

liverpool-tottenham-premier-league

Liverpool a învins-o în această seară pe „Anfield Road” pe Tottenham cu scorul de 2-1 (1-1), în derby-ul etapei a 13-a din Premier League.

Salah a deschis scorul în minutul 26, grație unui șut deviat din marginea careului. Son Heung-Min a restabilit egalitatea în minutul 33, finalizând imparabil la colțul scurt, după ce a fost găsit perfect la limita offside-ului de Lo Celso. Firmino a adus victoria gazdelor în minutul 90 cu o lovitură de cap superbă după o centrare din corner a lui Robertson.

Cu această victorie, Liverpool urcă pe primul loc cu 28 de puncte, în timp ce Tottenham cade pe 2 cu 25 de puncte.

Etapa viitoare, Liverpool va juca în deplasare cu Crystal Palace, iar Tottenham va primi vizita lui Leicester.