Home > Fotbal > Sepsi o învinge pe UTA la scor de neprezentare

Sepsi o învinge pe UTA la scor de neprezentare

Sepsi Sf. Gheorghe a câștigat, scor 3-0, duelul cu UTA Arad din etapa a 14-a a Ligii 1. Dubla lui Safranko și reușita lui Golofca o mențin pe Sepsi pe locurile de play-off.

UTA a fost mai temătoare pe tot parcursul jocului, iar Sepsi a fost echipa care a deschis scorul în minutul 32. Achahbar a șutat din interiorul careului, Iacob a respins în față la Safranko, care a fost atent și a trimis balonul în poartă dintre doi fundași.

Sepsi și-a dublat avantajul în minutul 80 prin același Safranko, după ce a primit o pasă excelentă în fața porții de la Aganovic. Golofca l-a învins pe Iacob cu un șut superb la vinclu, din careu, și astfel, a făcut 3-0 în minutul 85.

Sepsi Sf. Gheorghe este pe locul patru cu 26 de puncte și în ultimul meci din acest an va juca în deplasare la FCSB. UTA Arad are 17 puncte și este pe locul nouă, iar etapa următoare întâlnește acasă Astra Giurgiu.

Echipele de start

Sepsi Sf. Gheorghe: Niczuly –  Deligiannid, Bouhennais, Mitrea – Nouvier(87, Gal Andrezly), Fofana (59, Aganovic), Achahbar (72, Purece), Vașvari, Ștefănescu – Petrila (59, Golofca), Šafranko (87, Fulop)
Antrenor: Leo Grozavu

UTA Arad: Iacob – Bustea, Erico, Melinte, Rrumbullaku – Miculescu (57, Ursu), Albu, Isac, Buhăcianu (87, Ioniță) – Morar (57, Roșu), Hora
Antrenor: Laszlo Balint

Partida a fost arbitrată de Horia Mladinovici la centru, ajutat la cele două tușe de Daniel Mitruți și Alexandru Vodă.