Home > Fotbal > Liverpool, victorie fără probleme în deplasarea de la Genk

Liverpool, victorie fără probleme în deplasarea de la Genk

Alex Oxlade-Chamberlain a marcat de două ori, inclusiv cu o finalizare uimitoare cu exteriorul, iar deținătorii Ligii Campionilor, Liverpool i-au învins pe Genk în Belgia.
Procentajuj de 100% în Premier League al roșilor s-a încheiat duminică cu o remiză la Manchester United, dar au revenit cu victorie în această seară arătându-și clasa în meciul din grupa E.
Internaționalul Angliei, Oxlade-Chamberlain, care a ratat aproape tot sezonul trecut din cauza unei accidentări la genunchi, a deschis scorul cu un șut imparabil de la 25 de metri în minutul doi și a mărit avantajul după pauză cu o reluare senzațională cu exteriorul din marginea careului din pasa lui Roberto Firmino.
Sadio Mane a marcat cel de al treilea gol după pasa de excepție a lui Mohamed Salah, iar egipteanul a umilit doi fundași ai belgienilor înscriind cel de al patrulea gol.
Atacantul Paul Onuachu a încercat un șut pe jos de la distanță, scos de Alisson, dar portarul brazilian a fost în cele din urmă bătut cu trei minute înainte de final, Stephen Odey înscriind golul de onoare pentru belgieni.
Liverpool rămâne pe locul doi în grupa E, la un punct în spatele liderului Napoli care au învins cu 3-2 pe Red Bull Salzburg.
Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 87 pentru Genk.
Real Madrid, regina Europei!
Manchester City a câștigat titlul de campioană după o revenire senzațională cu Aston Villa