Home > Fotbal > Manchester City o demolează pe Arsenal la reluarea Premier League

Manchester City o demolează pe Arsenal la reluarea Premier League

city-arsenal-premier-league

Manchester City s-a impus clar pe teren propriu, scor 3-0 (1-0) în fața celor de la Arsenal într-o partidă contând pentru etapa a 28-a din Premier League.

Raheem Sterling a deschis scorul pentru gazde în prelungirile primei reprize. Kevin De Bruyne a majorat diferența din penalty imediat după pauză. Phil Foden a închis tabela în primul minut de prelungire.

Cu această victorie, City acumulează 60 de puncte și îsi consolidea locul secund în clasament. Este însă departe de Liverpool, care conduce clasamentul cu 82 de puncte. Arsenal este pe locul 9 cu 40 de puncte.

Etapa viitoare, City va primi vizita lui Burnley, iar Arsenal se va deplasare la Brighton